wait please
شکیبا باشید
کافی کافه
كافی‌كافه؛ جشنواره هيجان انگيز برای قهوه‌بازها!
66061731-2
خانهmap dividerآرشیو اخبارmap dividerروغن MCT و فواید آن- قسمت اول
روغن MCT و فواید آن- قسمت اول
روغن MCT و فواید آن- قسمت اول

این روزها روغن MCT  برای علاقمندان بهسلامتی و تغذیه سالم، واژه ای پر کاربرد است.

خصوصا با رواج رژیم های کتوژنیک، این نام را بطور روز افزونی بیشتر می شنویم.

همان طور که از نام MCT مشخص است، مخفف کلمه medium-chain triglyceride به معنی تری گلیسریدهای با زنجیره متوسط است.

طول زنجیره کوتاه تر MCT ها، هضم آنها را نسبت به اسیدهای چرب طولانی زنجیر که در بسیاری از غذاها یافت می شود را راحت تر می کند. روغن MCT در بین بدنسازان و ورزشکاران بسیار محبوب است. محبوبیت روغن نارگیل نیز احتمالا به علت میزان بالای MCT آن است.

روغن MCT معمولا از روغن نارگیل استخراج می شود زیرا بیش از 50 درصد چربی موجود در روغن نارگیل از نوع MCT است. این نوع چربی در سایر محصولات غذایی مانند روغن پالم و محصولات لبنی نیز یافت می شود. چهار نوع MCT وجود دارد که مفید ترین آنها اسیدهای چرب کاپریلیک اسید و کاپریک هستند. 

روغن MCT باعث ترشح دو هورمون پپتتید YY و لپتین می شود که باعث احساس سیری می شوند. مطالعه ای نشان داد که مصرف 2 قاشق غذاخوری MCT خالص در صبحانه، نسبت به مصرف روغن نارگیل، باعث کاهش اشتهای بیشتری برای وعده ناهار می شود.
کالری روغن MCT حدود 10 درصد کمتر از تری گلیسریدها با زنجیره طولانی است که در روغن زیتون، آووکادو و آجیل یافت می شود. MCT همچنین در شرایط گرسنگی می تواند شکسته شود و به کتون تبدیل شود. در رژیم های کتوژنیک که دریافت کربوهیدرات کم و دریافت چربی بالا است، MCT کمک می کند که بدن در حالت چربی سوزی معروف به کتوزیس باقی بماند.

همچنین روغن MCT به رشد باکتری های مفید و سلامت روده کمک می کند و از این طریق نیز در کاهش وزن موثر است. البته باید به این نکته توجه داشت که روغن MCT، مانند سایر انواع روغن، کالری بالایی دارد و مقدار مصرفی آن باید در رژیم غذایی محاسبه شود.

بدن  MCTرا نسبت به تری گلیسریدهای زنجیره بلند که حاوی کربن بیشتری در زنجیره اسیدهای چرب خود هستند، سریع تر جذب می کند.

به دلیل طول زنجیر کوتاه تر، MCT ها با سرعت بیشتری از روده به کبد می روند و مانند چربی های بلند زنجیر در صفرا تجزیه نمی شوند. در کبد، چربی ها تجزیه شده و به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرند و یا به شکل چربی در بدن ذخیره می شوند. از آنجایی که MCT ها به راحتی وارد سلول می شوند، بدون این که تجزیه شوند می توانند به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرند.

در رژیم کتوژنیک MCT می تواند در کبد به کتون تبدیل شود. این کتون ها می توانند از طریق سد خونی مغزی عبور کرده و به عنوان یک منبع انرژی برای سلول های مغزی مورد استفاده قرار گیرند.

در طول ورزش، افزایش سطح لاکتات می تواند بر عملکرد ورزشی تاثیر منفی بگذارد. MCT ها می توانند به کاهش تجمع لاکتات کمک کنند. یک مطالعه نشان داد که مصرف 6 گرم MCT همراه با غذا پیش از دوچرخه سواری، باعث کاهش سطح لاکتات و بهبود عملکرد ورزشی می شود. علاوه بر این مطالعه ای نشان داد که مصرف روغن MCT پیش از ورزش کمک می کند بدن به جای کربوهیدرات، از چربی بیشتر برای تولید انرژی استفاده کند.

ادامه دارد...

درباره فروشگاه کافی کافه

تجارت قهوه دومین تجارت بزرگ دنیاست و این نوشیدنی اعجاب انگیز، نوشیدنی اصلی بخش بزرگی از جمعیت دنیاست. ما در کافی کافه بر آنیم تا ضمن اطلاع رسانی و ارائه مطالب آموزشی در مورد قهوه و دستگاههای مرتبط با آماده سازی آن، نسبت به فروش مستقیم انواع قهوه، دمنوش، چای و تجهیزات مرتبط اقدام نمائیم.

در کافی کافه تمرکز بر ارائه محصولات باکیفیت با قیمت مناسب است و تلاش داریم تا آخرین تحولات و محصولات مرتبط با قهوه و تجهیزات را به مخاطبان گرامی ارائه نمائیم.

مدرک عضویت در انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی فروشگاه اینترنتی کافی کافه
logo-samandehi
Bank Saman
Bank Pasargad
© کلیه حقوق معنوی وب سایت متعلق به کافی کافه می باشد. طراحی شده توسط طراحی فروشگاه اینترنتی داتک
شکیبا باشید ...