wait please
شکیبا باشید
کافی کافه
كافی‌كافه؛ جشنواره هيجان انگيز برای قهوه‌بازها!
66061731-2
خانهmap dividerآرشیو اخبارmap dividerروغن MCT و فواید آن- قسمت دوم
روغن MCT و فواید آن- قسمت دوم
روغن MCT و فواید آن- قسمت دوم

در مطلب پیش، از فواید روغن MCT  برای سلامتی و رایج شدن مصرف آن در انواع رژیمهای غذایی خصوصا رژیم کتوژنیک توضیح دادیم.

در ادامه از تاثیر این ماده روی بیماریهایی نظیر صرع، بیماری آلزایمر و اوتیسم خواهیم گفت.

مطالعات نشان دادند که روغن MCT و یک رژیم کتوژنیک ممکن است به کنترل بیماری هایی مانند صرع، بیماری آلزایمر و اوتیسم کمک کند.

 در حالی که رژیم کتوژنیک در بین افرادی که به کاهش وزن تمایل دارند محبوب است، این رژیم برای اولین بار به عنوان راهی برای کنترل صرع معرفی شد. محققان دریافتند که روزه داری باعث افزایش تولید کتون و در نهایت باعث کاهش دفعات حملات صرع می شود. از آنجا که MCT ها می توانند به کتون تبدیل شوند، پس می توانند در کنترل صرع مفید باشند. با این حال نوع MCT می تواند مهم باشد؛ مثلا در مطالعه ای کاپریک اسید  بهتر توانست حملات صرع را کنترل کند. 
البته باید این نکته را مد نطر داشت که رژیم کتوژنیک برای همه افراد مناسب نیست و اگر قصد دارید طولانی مدت از آن استفاده کنید، باید از متخصص تغذیه یا پزشک کمک بگیرید.

در بیماری آلزایمر، توانایی مغز برای استفاده از قند مختل می شود. یک رژیم کتوژنیک که حاوی MCT باشد، می تواند از طریق مصرف کتون ها به عنوان یک منبع انرژی جایگزین، به زنده ماندن سلول های مغزی کمک کند. به علاوه شواهد نشان می دهد که 20 تا 70 گرم روغن MCT که شامل کاپریک اسید یا کاپریلیک اسید باشد می تواند علائم آلزایمر خفیف تا متوسط را تا حدودی بهبود ببخشد. به طور کلی فواید روغن MCT در بیماری آلزایمر امیدوار کننده است اما مطالعات طولانی تر و گسترده تری در این زمینه لازم است.

 روغن MCT همچنین می تواند در کودکان مبتلا به اوتیسم مفید باشد. پیروی از رژیم کتوژنیک به مدت 6 ماه تاثیر مثبتی در روند بهبود این بیماری دارد. مطالعه ای نشان داده است که افزودن MCT به رژیم کتوژنیک و فاقد گلوتن، علائم اوتیسم را در برخی کودکان بهبود می بخشد.

محققان بر این باورند که MCT ها دارای اثرات ضد میکروبی و ضد قارچی هستند. روغن نارگیل حاوی انواع مختلفی از MCT است. در یک مطالعه آزمایشگاهی تایید شد که روغن نارگیل رشد کاندیدا آلبیکنز را 25 درصد کاهش می دهد. کاندیدا آلبیکنز یک مخمر رایج است که می تواند باعث برفک دهان و عفونت های مختلف پوستی شود. همچنین مطالعات نشان دادند که روغن نارگیل به دلیل وجود کاپریلیک اسید، کاپریک اسید و لوریک اسید می تواند باعث کاهش مخمر و رشد باکتری های بیماری زایی مانند کلستریدیوم شود.

روغن MCT به کاهش وزن و چربی کمک می کند و از این طریق می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند. به علاوه، مطالعات نشان دادند که  MCT نسبت به روغن زیتون، کلسترول تام و LDL را بیشتر کاهش می دهد. علاوه بر این روغن MCT می تواند به افزایش کلسترول خوب (HDL) و محافظت از قلب و همچنین به کاهش قابل توجه CRP (پروتئین واکنشگر سی که یک نشانگر التهابی می باشد و باعث افزایش خطر بیماری قلبی می شود) کمک کند.

روغن MCT می تواند برای افراد مبتلا به دیابت نیز مفید باشد. MCT می تواند باعث کاهش ذخیره چربی و افزایش چربی سوزی شود و از این طریق به کنترل این بیماری کمک کند. در مطالعه ای، مصرف روغن MCT نسبت به انواع دیگر روغن، اثربخشی بیشتری در کاهش مقاومت به انسولین، کاهش وزن بدن و کاهش دور کمر نشان داد. با این حال همین مطالعه هیچ تاثیری از MCT در کاهش سطح قند خون ناشتا پیدا نکرد.

منبع : Healthline.com

درباره فروشگاه کافی کافه

تجارت قهوه دومین تجارت بزرگ دنیاست و این نوشیدنی اعجاب انگیز، نوشیدنی اصلی بخش بزرگی از جمعیت دنیاست. ما در کافی کافه بر آنیم تا ضمن اطلاع رسانی و ارائه مطالب آموزشی در مورد قهوه و دستگاههای مرتبط با آماده سازی آن، نسبت به فروش مستقیم انواع قهوه، دمنوش، چای و تجهیزات مرتبط اقدام نمائیم.

در کافی کافه تمرکز بر ارائه محصولات باکیفیت با قیمت مناسب است و تلاش داریم تا آخرین تحولات و محصولات مرتبط با قهوه و تجهیزات را به مخاطبان گرامی ارائه نمائیم.

مدرک عضویت در انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی فروشگاه اینترنتی کافی کافه
logo-samandehi
Bank Saman
Bank Pasargad
© کلیه حقوق معنوی وب سایت متعلق به کافی کافه می باشد. طراحی شده توسط طراحی فروشگاه اینترنتی داتک
شکیبا باشید ...